Isı Yalıtım Levhası
/ Blog / Isı Yalıtım Levhası
Isı yalıtım günümüzde oldukça önemli faktörlerin başında gelmektedir. Isı yalıtımı yapılmamış bir binada yakıt tüketimi çok fazladır bu da hem hava kirliliğine yok açmakta hem de ülke ekonomisine zarar vermektedir. Isı yalıtımı ile binanızdaki ısı kaybını %60 lara varan oranlarda azaltmanız mümkün ilk etapta ısı yalıtım ücretleri oldukça pahalı gelse de sonraki dönemde yakıt tüketiminden edeceğiniz kar hiç azımsanmayacak kadar çok olacaktır. Bugün ülkemizde yakıt olarak genelde doğalgaz kullanılmaktadır ve bu enerji oldukça pahalı bir enerjidir. Doğalgaz tüketimine bugün ödediğiniz faturanın ısı yalıtımı sonrası yarısını ödeyeceğiniz için zaten birkaç yıl içerisinde vermiş olduğunuz ücretten çok daha fazlasını faturalardan tasarruf etmiş olacaksınız. Isı yalıtım levhası ısı yalıtımının olmazsa olmaz parçalarından bir tanesidir. Isı yalıtımında kullanılan ısı yalıtım levhası ne kadar kaliteli olursa elde edilecek ısı kaybı oranı da o denli artacaktır.

Günümüzde artık inşa edilen binaların hepsi ısı yalıtımı yapılarak inşası tamamlanmaktadır. Bu mülk satın alırken herkesin sorduğu bir şey olmuştur. Bunun için binanızda ısı yalıtımı yapılmamışsa satmanız daha zorlaşacaktır. Çünkü artık kimse yakıt için iki kat fazla para harcamak istememektedir.
Sizin de binanızda ısı yalıtımı yoksa eğer yaptırmayı mutlaka düşünmelisiniz. Çünkü ısı yalıtımı artık her açıdan önemli bir hal almıştır.

Isı yalıtım levhaları seçiminde ise mutlaka kaliteli olanı tercih etmenizi öneririz. Çünkü yukarıda ki paragrafta belirttiğimiz gibi seçmiş olduğunuz ısı yalıtım levhaları ne kadar kaliteli olursa ısı kaybı da aynı oranda azalmaktadır. Peki ısı yalıtımını nerelerde yaptırabilirsiniz.

İlk olarak çatılarda ısı yalıtımı oldukça önemlidir. Çünkü kimse binanın en üst katında olmak istemezdi eskiden ama artık günümüz teknolojileriyle üretilen levhalar sayesinde üst katların yazları sıcak kışları soğuk olma olayı da sona ermiş bulunmaktadır.

 

Pencerelerde yapılan ısı yalıtımı da oldukça önemlidir. Tek katlı binalarda %20 Yüksek konutlarda ise %7 ısı kaybı sadece pencerelerden kaynaklanmaktadır bunlarda gerçekten azımsanacak rakamlar değildir.

Konutlarda duvarlardan oluşan ısı kaybı %40 a kadar çıkmaktadır. Duvarlarda ısı yalıtımı oldukça önemlidir. %40 lık bir kayıp oldukça fazladır. 

E-POSTA ÜYELİĞİ
Mail listemize kayıt olun !
2000 - 2020 © Copyright STROTON